Kollektiivid

Image

Valtu Pensionäride Klubi Koduläte on tegutsenud pidevalt alates 1967. aastast. Esimesed 15 aastat juhtis klubi Emilie Roosimaa ja tema järel Linda Laurimäe, tänu kellele oli tegevus väga sisukas ja rikastav. Klubis käivad koos Kaerepere kandi ja Ingliste eakad. Suur tänu Osvald Ellermaale, Lemmi Linnasele, Õilme Laurimaale ja Viivi Mahlapuule nende panuse eest! 

Tänapäeval toimuvad sündmused kord kuus. Lisaks korraldatakse tervisvõimlemist, väljasõite kontsertidele, etendustele, näitustele ja koduaedadesse. Klubis on 40 aktiivset liiget ning peolaudade äärde koguneb tavaliselt 25-30 liiget. Sündmusi sisustatakse esinemiste, näituste, viktoriinide ja ühislaulmistega. Valtu Seltsimaja õnnitleb ja tänab eakaid sünnipäeva puhul lillede, meenete ja tänukaartidega ning õnnitleb neid ka Vikerraadios. 

Sündmustest teevad fotosid Enno Randjärv, Toivo Matkevicius  ja Aare Hindremäe. Anne Archipov  toob õpilasi esinema ja esineb ise estraadikavaga, Aili Pärt  loeb luulet. Aeg, mil olime tegusad, on jätnud meisse kaunid mälestused. 

Klubis süüdatakse küünlaid lahkunute mälestuseks. 2022. aastal valiti Kodulätte nõukogusse Elve Smitt, Liina Kuusemäe, Luule Bortnikova, Tiiu Põldmets Bortnik, Tiiu Randjärv, Angelina Romanovskaja ja Helgi Sussi. Abikäsi ulatavad Tiiu Teets ja Maiu Valbrit. 

Pensionäride klubi tegevusest on koostatud lühikroonika, mapid fotodega ja pisitrükis "Koduläte kirjasõnas ja pildis". Tulge ja liituge meiega, et koos nautida toredaid hetki ja väärtustada meie kultuuripärandit! 

Eestvedaja Helgi Sussi. 

Image

Valtu segarahvatantsurühm Eks Me Näe tuli kokku 2014. aasta sügisel. Tantsurühma nime üle juureldi tublisti, aga valituks osutus alati kõigile võimalustele avatud Eks Me Näe. Vahelduva eduga on rühmas tantsimas 22 liiget. Rühma koosseisu kuuluvad tantsijad nii Kaereperest, Lellest, Raplast, Kohilast, Märjamaalt kui ka mujalt. Üheksa hooaja jooksul on rühma liikmetel kamba peale kokku sündinud 10 beebit. Järelkasvu neil jagub! Eks Me Näe saab kokku igal neljapäeval Valtu Seltsimajas, kus harjutatakse tublisti erinevaid poognaid. Traditsiooniks on kujunenud suvised tantsulaagrid Hiiumaal ja Lätis. Rühm on osalenud kolmel Raplamaa laulu- ja tantsupeol ja nad loodavad väga pääseda järgmisele üldlaulu- ja tantsupeole. Peagi algavad rühma ettevalmistused 10. juubeliaastaks. Eks Me Näe repertuaari kuuluvad nii rahulikumad kui ka särtsakamad tantsud. Eriti meeldejäävateks esinemisteks on olnud rokilik rahvatants Juurus, päkapikutants Valtu Seltsimaja jõulupeol, meeste tantsupidu Rakveres, esinemised Valgevenes ja Lätis ning rühmaliikmete neljas pulmas.  

Eks Me Näe juhendaja on Raplamaa rahvatantsulõvi Riho Pohla ja 2023. aasta lõpust tema kõrval ka Mari-Liis Tali. 

Image

Valtu naisrühm käib koos juba 9. hooaega, alustades 2015. aasta sügisel. Sellest hetkest alates on rühma juhendajaks olnud Age Tekku, kellel on 45 aastat rahvatantsukogemust. 

Rühmas on 12 tantsijat, kellest üheksa alates juba esimesest hooajast. Tantsijad lahkuvad pigem harva ja uued kohad täituvad kiiresti. Trennid toimuvad kord nädalas, esmaspäeviti Valtu Põhikooli saalis. 

Valtu naisrühm on osalenud Poolas festivalil ning mitmetel tantsupidudel nii maakondlikul kui ka riiklikul tasemel. Toredad faktid rühma kohta: neil on kokku 217 aastat rahvatantsukogemust ja 29 last, kellest seitse on sündinud rühmas tantsimise ajal. Beebipausid pole olnud pikad, mis näitab nende pühendumust ja armastust rahvatantsu vastu. 

Juhendaja Age Tekku. 

Image

Kaerepere Segakoor alustas oma tegevust 2012. aasta sügisel nime all Valtu Kammerkoor. Aastate jooksul on koosseis muutunud, kuid 2023. aasta sügisest kannab koor nime Kaerepere Segakoor. Kooris laulab praegu 28 pühendunud liiget. 

Lisaks iganädalastele proovidele on koori liikmed osalenud erinevatel laulupidudel, tuues oma lauludega rõõmu ja elamusi paljudele kuulajatele. 

Nad on osalenud nii Raplamaa laulu- ja tantsupidudel kui ka üldlaulupidudel. Järgmisel aastal loodavad nad taas pääseda üldlaulupeole. 

Koori dirigendiks on Monica Blokk, kelle juhendamisel on nad saavutanud mitmeid suurepäraseid tulemusi. Üks koori eesmärke on hoida ja arendada Eesti rikkalikku koorilaulu traditsiooni, pakkudes samal ajal oma liikmetele võimalust nautida muusikat ja seltskonda. 

Image

Valtu Seltsimajas tegutsev(-ad) näitering(-id) on olnud põlvkondade ülesed, aastal 2025 täitub juba 105 järjestikust tegevusaastat. Viimastel aastatel on ta tuntud kui külateater Anderaasuke. Võite ise mõelda, kui palju on jäänud möödunud aastatesse lavastusi, esinemisi ja inimesi, kes on lavalt läbi käinud. Praeguses Anderaasukeses on rõõmsameelne seltskond, kõik omad igas eas inimesed. Meie lavaloodki on rohkem lõbusad. Aga mitte ainult. Tihti on korraga harjutamas mitmed grupid ja valmimas mitmed lavastused. Lisandunud on Lugemisteater. Esinemispaigad on olnud pea igas Eestimaa nurgas. Eesti Rahvakultuuri Keskus peab Valtu näiteringi  vääriliseks  kanda vaimse kultuuripärandi nimistusse oma pikaaegse tegevuse eest. Olgem uhked, et üks paikkond on suutnud elavana hoida kord alustatut, seda üsna keerukat ja aega nõudvat kunstiliiki- näitekunsti.  

Uskuge, teatrit on tore teha! Tulge ainult tehtut vaatama või kutsuge esinema, siis on rõõm mitmekordne!  

Juhendaja Anne Arhipov